Jak obchodzi się Wielkanoc w hiszpańskiej Andaluzji?

Hiszpanie obchodzą święta bardzo radośnie i widowiskowo. Wychodzą na ulice i świętują ze wszystkimi. Katalonia ma swoje Las Fallas i Tomatinę, na północy obchodzi się Święto Wina, natomiast południowa Hiszpania żyje hucznymi i widowiskowymi ceremoniami w trakcie Wielkiego Tygodnia, na który to najlepiej wybrać się do Andaluzji.

Przygotowania i przebieg procesji
Andaluzja to jedna z najbardziej znanych hiszpańskich wspólnot autonomicznych. Nic dziwnego więc, że święta obchodzi się tu wyjątkowo hucznie. La Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, poprzedzają misterne przygotowania, podejmowane nawet na miesiąc przed Wielkanocą. W trakcie świąt na ulicach pojawiają się bowiem liczne procesje organizowane przez bractwa, które muszą przećwiczyć swoje przejście i skoordynować ruchy do rytmu tradycyjnej muzyki, granej na na żywo. Pochodom towarzyszą różne przedmioty wyrażające cześć wobec Boga – ogromne świece lub wielkie ołtarze, które przedstawiają biblijne sceny. Costaleros (wybrani członkowie bractwa) odpowiadają za niesienie tychże atrybutów podczas procesji trwającej godzinami. Nic dziwnego, że costaleros usztywniają swoje plecy, a na ramiona zakładają specjalne ochraniacze. Na samym przodzie pochodu idą Penitentes, czyli bracia noszący szpiczaste kaptury sięgające nawet metra. Moment kulminacyjny to wniesienie ołtarza do kościoła. Ołtarze to prawdziwe dzieła sztuki, liczące czasami nawet kilkaset lat.

Harmonogram Wielkiego Tygodnia
W trakcie Wielkiego Tygodnia szkoły i uniwersytety są zamknięte. Hiszpanie zaczynają świętować w Niedzielę Palmową, potem obchodzą Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i w końcu Wielkanoc. Każdego dnia odbywają się procesje, które są wesołe lub poważne. Już w wigilię Wielkiej Nocy zaczynają się huczne obchody, podczas święta rzuca się kolorowe kwiaty, a za procesjami podążają przebierańcy różnej maści. Istnieje nawet typowe danie spożywane w trakcie Wielkiego Tygodnia w Andaluzji – są to torrijas, czyli deser ze smażonego chleba umaczanego w jajku i cukrze.

Pamiętajmy też, że największe obchody Wielkiego Tygodnia mają miejsce w Sevilli.