Skuteczna nauka języka obcego polega na przyswajaniu słówek. To właśnie słowa są podstawą komunikacji w języku obcym, a nie – co wpaja się w szkole od najmłodszych lat – znajomość gramatyki.
Co z tego, że opanowaliśmy zasady tworzenia zdań poprawnych gramatycznie, jeśli nie znamy słów, które te zdania powinny tworzyć? Odwrotna sytuacja jest łatwiejsza do wyobrażenia – znając słowa, jesteśmy w stanie się porozumieć, nawet jeśli użyjemy złego czasu lub trybu. Dlatego to właśnie od nauki słówek powinniśmy rozpocząć naszą przygodę z językiem obcym, a dopiero z biegiem czasu dokładać do tego gramatykę.
W jakim tempie można przyswajać nowe słówka?
To przede wszystkim kwestia indywidualnych predyspozycji, ale także rozsądnego podejścia do tematu. Owszem, możemy starać się opanować nawet 100 nowych słówek dziennie. Pamiętajmy jednak, że aby osiągnąć pożądany efekt, musimy słówka powtarzać w kolejnych dniach, a dodatkowo uczyć się nowych. Przy takim natłoku informacji bardzo szybko zapomnimy, czego uczyliśmy się kilka godzin wcześniej. Jeśli naprawdę zależy nam na efektach, skupmy się na przyswojeniu 5 – 10 słówek dziennie. Będziemy mieli wtedy również czas na utrwalanie materiału z poprzednich dni. Dzięki takiemu rozsądnemu podejściu bardzo szybko opanujemy na tyle dużo słówek, że bez problemu będziemy w stanie porozumieć się w danym języku.

Najlepsze metody na naukę słówek
Oprócz systematyczności liczy się również dobór odpowiedniej metody. Poleca się uczyć wyrazów w kontekście, a więc w całych zdaniach. Dzięki temu łatwiej je zapamiętać, a umiejętność posługiwania się całymi zwrotami sprawia, że wypowiadanie się jest bardziej naturalne. Poza tym warto dokonywać selekcji, czyli uczyć się przede wszystkim tych słówek, które mogą rzeczywiście przydać się podczas konwersacji. Przykładowo, jeśli tworzymy wypowiedź na temat muzyki i filmów, to postarajmy się, aby dotyczyła ona naszego ulubionego wykonawcy bądź reżysera. Jeszcze jednym istotnym elementem jest słuchanie i powtarzanie poznawanego słownictwa. W ten sposób do nauki angażujemy różne części mózgu, co sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Należy pamiętać o konieczności poznania wymowy każdego nowego słówka.
Od czego zależy tempo nauki słówek? Ile można zapamiętać w krótkim czasie?
Szybkość, z jaką przyswajamy obcy język, jest uzależniona przede wszystkim od naszej pamięci, systematyczności, a także tego, czy poświęcamy nauce wystarczającą ilość czasu. Raz przyswojony materiał musi być nadal wielokrotnie powtórzony, aby ostatecznie zapisał się w pamięci długotrwałej. Ponadto dla naszego mózgu potrzebny jest czas, aby mógł on zapoznać się z wymową w danym języku, intonacją oraz brzmieniem poszczególnych głosek.

Dwa skuteczne sposoby na poszerzanie słownictwa
Istnieją dwie niezwykle skuteczne metody, dzięki którym można ekspresowo zwiększyć zakres dotychczas znanych słów:
- tworzenie fiszek, które można przygotowywać własnoręcznie lub wykorzystać w tym celu specjalny program,
- immersja językowa, czyli otaczanie się obcy językiem w jak najwyższym stopniu, a zatem codzienne oglądanie bądź słuchanie zagranicznej telewizji i radia, czytanie artykułów i książek w obcym języku.
Kiedy nauka słówek w języku obcym przyniesie oczekiwane efekty?
Pierwsze rezultaty można zauważyć już po kilku tygodniach systematycznego powtarzania słownictwa. Jeszcze lepsze efekty uzyskuje się, jeśli materiał z następujących po sobie lekcji jest powiązany pod względem tematyki. Dzięki temu powtórki można połączyć z poznawaniem nowego słownictwa.