Ile słówek można zapamiętać w krótkim czasie — wyjaśniają pracownicy naszej szkoły językowej w Krakowie

nauka słówek w j. angielskim
nauka słówek w j. angielskim

Skuteczna nauka języka obcego polega na przyswajaniu słówek. To właśnie słowa są podstawą komunikacji w języku obcym, a nie – co wpaja się w szkole od najmłodszych lat – znajomość gramatyki. Wartość posiadanego zasobu słownictwa znają lektorzy krakowskiej K&K School of English, dlatego to ich pytamy: ile słówek można zapamiętać w krótkim czasie i ‒ co kluczowe ‒ jak to zrobić?

Co z tego, że opanowaliśmy zasady tworzenia zdań poprawnych gramatycznie np. w języku hiszpańskim, jeśli nie znamy słów, które te zdania powinny tworzyć? Odwrotna sytuacja jest łatwiejsza do wyobrażenia – znając słowa, jesteśmy w stanie się porozumieć, nawet jeśli użyjemy złego czasu lub trybu. Dlatego to właśnie od nauki słówek powinniśmy rozpocząć naszą przygodę z językiem obcym, a dopiero z biegiem czasu dokładać do tego gramatykę.

W jakim tempie można przyswajać nowe słówka? 

To przede wszystkim kwestia indywidualnych predyspozycji, ale także rozsądnego podejścia do tematu. Zgodnie z teorią niemieckiego psychologa Ebbinghausa istnieje zależność pomiędzy ilością przechowywanych informacji a upływem czasu od ich przyswojenia oraz możliwe jest aktywne przeciwdziałanie utracie zapamiętanych rzeczy. Chociaż twierdzenie zostało obalone przez innych psychologów, to mimo wszystko systematyczne powtórki pozostają jedną z najskuteczniejszych metod zapamiętywania słówek, zwłaszcza dla osób, które nie używają języka obcego na co dzień. Pamiętajmy jednak, że aby osiągnąć pożądany efekt, musimy słówka powtarzać w kolejnych dniach, a dodatkowo uczyć się nowych. Jednak gdy postanowimy uczyć się 100 nowych słówek dziennie, przy takim natłoku informacji bardzo szybko zapomnimy, czego uczyliśmy się kilka godzin wcześniej. 

Jeśli naprawdę zależy nam na skutecznej nauce słówek, skupmy się na przyswojeniu 5­–10 wyrazów dziennie. Będziemy mieli wtedy również czas na utrwalanie materiału z poprzednich dni. Dzięki takiemu rozsądnemu podejściu bardzo szybko opanujemy na tyle dużo słówek, że bez problemu będziemy w stanie porozumieć się w danym języku.

nauka słówek w j. angielskim
nauka słówek w j. angielskim

Najlepsze metody na naukę słówek

Oprócz systematyczności liczy się również dobór odpowiedniej metody. Poleca się uczyć wyrazów w kontekście, a więc w całych zdaniach. Dzięki temu łatwiej je zapamiętać, a umiejętność posługiwania się całymi zwrotami sprawia, że wypowiadanie się jest bardziej naturalne. Poza tym warto dokonywać selekcji, czyli uczyć się przede wszystkim tych słówek, które mogą rzeczywiście przydać się podczas konwersacji. Na przykład jeśli tworzymy wypowiedź na temat muzyki i filmów, postarajmy się, aby dotyczyła ona naszego ulubionego  wykonawcy bądź reżysera. Jeszcze jednym istotnym elementem jest słuchanie i powtarzanie poznawanego słownictwa. W ten sposób do nauki angażujemy różne obszary mózgu, co sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Należy pamiętać o konieczności poznania wymowy każdego nowego słówka. Ponadto można wykorzystać poniższe metody zapamiętywania słówek, które przydadzą się również w opanowaniu wiedzy z dowolnej dziedziny. Sprawdzone sposoby szybkiej i efektywnej nauki słówek to między innymi:

  • rysowanie map myśli, a więc zestawu wiedzy połączonej w sposób tematyczny. Mapy myśli można tworzyć na zwykłej kartce papieru lub wykorzystać do tego specjalne strony;
  • zaangażowanie zmysłu wzroku. Jako że zdecydowana większość z nas jest wzrokowcami, to warto przygotowywać lub korzystać z gotowych materiałów wizualnych – z tych dwóch opcji zdecydowanie ta pierwsza jest bardziej polecana. Co istotne, ta metoda jest skuteczna nawet wtedy, gdy rysunek wcale nie przypomina tego, na co miał wyglądać;
  • czytanie na tematy, które rzeczywiście nas interesują. Jeśli mamy opanować słownictwo z określonego działu, poleca się wcześniej znaleźć na przykład artykuł, stronę do nauki słówek online, a nawet książkę, których tematyka byłaby dla nas interesująca. Oczywiście pozycja powinna zostać wydana w języku, którego chcemy się uczyć. Alternatywą dla czytania jest słuchanie piosenek, a także sporządzanie własnych notatek;
  • częste zmienianie otoczenia, ponieważ mózg uczy się szybciej, jeśli jest się w zupełnie nowym miejscu;
  • nauka o odpowiedniej godzinie, a więc znalezienie tej pory dnia, w której ma się najwięcej motywacji do zdobywania wiedzy. Dla niektórych może być to poranek, podczas gdy inni wolą poświęcić danej tematyce wieczór, a nawet noc.

Od czego zależy tempo nauki słówek? Ile można zapamiętać w krótkim czasie?

Szybkość, z jaką przyswajamy obcy język, jest uzależniona przede wszystkim od naszej pamięci, systematyczności, a także tego, czy poświęcamy nauce wystarczającą ilość czasu. Raz przyswojony materiał musi być nadal wielokrotnie powtórzony, aby ostatecznie zapisał się w pamięci długotrwałej. Ponadto dla naszego mózgu potrzebny jest czas, aby mógł on zapoznać się z wymową w danym języku, intonacją oraz brzmieniem poszczególnych głosek. Żeby pamiętać o przyswajaniu materiału w sposób regularny warto opracować sobie plan powtórek. Pierwszą z nich należy przeprowadzić już godzinę po sesji nauki. Kolejna powinna nastąpić się kolejnego dnia. Słówka warto sobie przypomnieć jeszcze raz po około tygodniu, potem po miesiącu, a na końcu po pół roku. Systematyczna powracanie do opanowanego już materiału da nam pewność co do tego, że został on umieszczony w pamięci długotrwałej.

Dwa skuteczne sposoby na poszerzanie i utrwalanie słownictwa

Istnieją dwie niezwykle skuteczne metody, dzięki którym można ekspresowo zwiększyć zasób dotychczas znanych słów:

  • tworzenie fiszek, które można przygotowywać własnoręcznie lub wykorzystać w tym celu specjalny program,
  • immersja językowa, czyli otaczanie się obcym językiem w jak najwyższym stopniu, a zatem codzienne oglądanie bądź słuchanie zagranicznej telewizji i radia, czytanie artykułów i książek w obcym języku.

Kiedy nauka słówek w języku obcym przyniesie oczekiwane efekty?

Pierwsze rezultaty można zauważyć już po kilku tygodniach systematycznego powtarzania słownictwa. Nauka słówek jest jeszcze bardziej efektywna, jeśli materiał z następujących po sobie lekcji jest powiązany pod względem tematyki. Dzięki temu powtórki można połączyć z poznawaniem nowego słownictwa.

Nauka słówek dla dzieci

Nauka słówek dla dzieci powinna odbywać się głównie poprzez zabawę. Pomocne będą różnego rodzaju książki dostosowane do kilkulatków. Dobrym pomysłem na to, aby nauka przebiegała naturalnie jest również zapisanie malucha na kurs dla dzieci. Jeśli chcesz, by w przyszłość konwersacje angielskie były dla Twojego dziecka przyjemnością, a nie wyzwaniem, którego się unika ‒ zapisz je już dziś na zajęcia do szkoły językowej K&K School of English. Poznaj naszą ofertę i skontaktuj się ‒ doradzimy, na którą opcję najlepiej w Waszym przypadku postawić!