Jak skutecznie czytać w języku obcym?

Jednym ze sposobów wspomagania nauki języka obcego jest czytanie, które znakomicie uzupełni wiedzę przyswajaną na kursach językowych. Dlatego warto zapytać: w jaki sposób skutecznie czytać w języku obcym?

Jak czytać?

Przede wszystkim – często i dużo. Warto zawsze mieć przy sobie coś do czytania. Mogą to być książki, czasopisma, a nawet ulotki. Czytając, nie powinno się szczegółowo analizować tekstu, lecz skupiać się na jego ogólnym sensie. Nie trzeba odbierać sobie przyjemności z czytania i traktować tekstu jako materiału do nauki gramatyki. Ma to być czynność naturalna i niekoniecznie związana z treściami realizowanymi na zajęciach w szkole językowej.

Co wybrać?

Sięgnijmy po to, co nas rzeczywiście interesuje! Naukę języka obcego należy wspomagać przez wybieranie lektur, które sprawią nam przyjemność. Jeśli teksty wzbudzą emocje, czytanie w języku obcym będzie bardzo skuteczne. Na początku w przypadku literatury pięknej klasyka może wydać się zbyt trudna, dlatego lepiej jest sięgnąć po najnowszą prozę popularną. Podczas nauki języka angielskiego warto też skorzystać z „readersów” – adaptacji przeznaczonych dla osób uczących się. Ponadto niektóre tygodniki, np. amerykański „Newsweek”, oferują pakiety, wspomagające lekturę zawartych w czasopiśmie tekstów. Życzymy miłej lektury!