Jak nauka języka wpływa na nasz mózg?

Każdy z nas docenia praktyczne korzyści płynące ze znajomości języków obcych. Dzięki niej możemy poznawać kulturę danego obszaru językowego, ułatwia podróżowanie, daje większe szanse zawodowe. Jednak czy wiesz, że nauka języków obcych przez całe życie to sposób na stymulowanie mózgu i na utrzymanie go w dobrej kondycji?

Ośrodki odpowiedzialne za język zlokalizowane są w lewej półkuli. Okazuje się jednak, że u osób dwujęzycznych wzrastają nie tylko zdolności językowe (a więc na przykład zdolność do radzenia sobie z zadaniami werbalnymi), ulokowane właśnie w lewej półkuli, ale też inne umiejętności: kojarzenie, orientacja przestrzenna, zapamiętywanie, wyobraźnia. Dwujęzyczne dzieci lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Osoby regularnie uczące się języków lepiej radzą sobie w innych dziedzinach – mózg poddawany takiej stymulacji po prostu działa lepiej. Nic dziwnego, że osoby dwujęzyczne osiągają lepsze wyniki w testach inteligencji. Z kolei według szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Lund regularne uczenie się języka stymuluje mózg na tyle, że pomaga utrzymać go w dobrej formie. Udowodniono, że w przypadku osób starszych nauka pozwala opóźnić proces starzenia mózgu i występowanie demencji i choroby Alzheimera. Konkluzja jest jedna – języków warto i trzeba się uczyć w każdym wieku.