Czy uczenie się języka obcego z fiszek jest skuteczne?

Trudno jednoznacznie ocenić przydatność fiszek w nauce języka obcego. Wydaje się, że w ich ocenie mylą się zarówno ich bezkrytyczni zwolennicy, jak i nieprzejednani przeciwnicy. Otóż fiszki są skuteczne jeżeli chodzi o naukę słówek. Niestety, nauka słówek nie jest tym samym, co nauka języka.

Abstrahując od indywidualnych predyspozycji ucznia lub słuchacza kursu, dzięki fiszkom rzeczywiście można w stosunkowo krótkim czasie przyswoić dość dużą liczbę wyrazów, idiomów oraz czasowników złożonych czy różnych zwrotów wraz z ich zastosowaniem. Jeżeli fiszki są wykonane własnoręcznie, wówczas nauka za ich pomocą będzie jeszcze skuteczniejsza. Nauka treści, które się najpierw samodzielnie zapisze, zawsze jest lepszym rozwiązaniem, niż ich zapamiętywanie z gotowych karteczek.

Warto jednak pamiętać, że język obcy to nie tylko słówka, ale przede wszystkim ich zastosowanie w praktyce. Słownikowa znajomość języka nie jest jednoznaczna z umiejętnością posługiwania się nim, o czym wie każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z cudzoziemcem. Nauka języka obcego z fiszek daje przeświadczenie o jego znajomości, są to jednak pozory. Język obcy musi być ciągle w użyciu. Zapamiętanie nawet największej ilości wyrazów czy zwrotów, jeżeli nie jest podparte praktycznym wykorzystaniem tej wiedzy, z pewnością będzie niewystarczające.

Tak więc korzystanie z fiszek jako dodatkowego sposobu na naukę języka obcego rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem. Ale nauka języka wyłącznie za pomocą karteczek, bez możliwości posługiwania się nim w praktyce, będzie po prostu nieskuteczna.