Czy język kataloński jest odmianą hiszpańskiego?

gdzie uczyć się języka katalońskiego

Jak można sklasyfikować język kataloński? Czy jest on odmianą hiszpańskiego? A może pochodzi z zupełnie innej rodziny? Zainteresowanych poszukiwaniem odpowiedzi na te oraz podobne pytania, zapraszamy do przeczytania naszego tekstu.

Klasyfikacja

Kataloński jest językiem zachodnioromańskim. Jego korzenie sięgają łaciny. Wykazuje on wiele podobieństw z takimi językami jak hiszpański czy francuski, można również wyodrębnić w nim cechy wspólne z włoskim. Przyjmuje się, że najbliżej mu do języka oksytańskiego. Istnieje jednak grupa badaczy, którzy kataloński zaliczają do grupy galoromańskiej.

Gdzie jest używany?

Kataloński najczęściej usłyszymy w Katalonii, Walencji i na Balearach – to język urzędowy tamtejszych okolic, który jest także nauczany w szkołach. To również język, którym posługują się mieszkańcy Andory, Pasa Zachodniego w Aragonii, Katalonii Północnej oraz miasta Alghero na Sardyni i regionu Carche w Murcji. W Andorze, Katalonii, Pasie Zachodnim oraz na Balearach posługuje się nim szacunkowo blisko 3/4 ludności.

czy język kataloński jest odmianą hiszpańskiego

Słownictwo języka katalońskiego

Jeśli chodzi o unikatowe cechy katalońskiego w poszczególnych warstwach języka, na pewno należy wspomnieć o słownictwie. Jest ono bowiem bardzo zróżnicowane. Wiele słów ma pochodzenie łacińskie, nieobce są w nim również wpływy greckie, arabskie i francuskie.

Gramatyka katalońskiego

Język kataloński ma bardzo regularną gramatykę, podobną do gramatyki innych mów romańskich. Odmienne części mowy to czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki oraz liczebniki.

Fonetyka katalońskiego

W języku katalońskim występują trzy głoski, które nie są obecne w hiszpańskim, a mianowicie: e /ɛ/, o /ɔ/ i u /u/. Z tego względu kataloński wydaje się bardziej zbliżony do innych języków romańskich, takich jak francuski czy włoski.

Różne dialekty języka

Warto dodatkowo wspomnieć, że jak wiele innych języków, także kataloński posiada swoje dialekty, z których najważniejsze to dialekt kataloński centralny, północny, zachodni, wschodni i balearski. Jest ich łącznie 5 i językoznawcy dzielą je na dwie grupy: zachodnią i wschodnią. Istnieją też mniejsze odmiany języka w Andorze i Walencji. Z mieszkańcami tych regionów można również porozumieć się, wykorzystując ustandaryzowaną wersję katalońskiego. Ponadto pamiętajmy, że kataloński jest uznawany za jeden z najstarszych języków europejskich.

Znaczenie języka dla jego użytkowników

Język kataloński jest ważnym elementem katalońskiej kultury i tożsamości. W ostatnich latach stał się przedmiotem politycznych sporów i dyskusji w Hiszpanii, zwłaszcza w kontekście katalońskiego separatyzmu. Tymczasem odpowiedzią mieszkańców Katalonii na zarzuty dotyczące ich odrębności jest jeszcze większe przywiązanie do własnej, unikatowej kultury, której język jest niezwykle ważną częścią.

Podsumowując, język kataloński to język romański, który ma regularną gramatykę, zróżnicowane słownictwo i kilka dialektów. Ma on ogromne znaczenie dla katalońskiej kultury i tożsamości. Można również powiedzieć, że zyskuje zainteresowanie nie tylko ze strony mieszkańców Katalonii, ale również miłośników języków z całego świata. Z tego względu również w Polsce powstaje coraz więcej szkół, które oprócz standardowego kursu hiszpańskiego mają również w ofercie naukę języka mieszkańców Katalonii.

Szkoły językowe w Krakowie – gdzie uczyć się katalońskiego?

Najlepszym sposobem na przyswojenie tej mniej znanej mowy jest zapisanie się na kurs językowy lub zajęcia indywidualne. Istnieją również stacje telewizyjne i radiowe nadające programy właśnie po katalońsku. Początek swojej przygody z tym językiem warto również rozpocząć poprzez zakup sprawdzonego podręcznika oraz ćwiczeniówek przeznaczonych do szlifowania gramatyki. W sieci można znaleźć także wiele ogłoszeń rodzimych użytkowników katalońskiego, którzy z chęcią wprowadzą innych w tajniki swojego unikatowego języka.

A jeśli chcesz poznać hiszpańskie obyczaje, kulturę – również tą związaną z językiem – zapraszamy Cię na zajęcia hiszpańskiego w K&K School of English!